Poznaj moc kapusty kiszonej, czyli gotowanie po Kujawsku

Pierwszym z nich jest bez wątpienia zupa kwas. To jeden ze sztandarowych posiłków kuchni województwa kujawsko-pomorskiego, który często gości na stołach mieszkańców regionu. Powiązany jest on z tradycją kiszenia kapusty, w której brały udział całe rodziny oraz ich najbliższe sąsiedztwo w akompaniamencie muzyki oraz w doskonałej atmosferze. Cechą charakterystyczną zupy kwasu jest lekko kwaskowaty smak oraz ziołowy zapach.

Chcąc przygotować to danie należy przygotować kości wieprzowe, włoszczyznę, sok z kiszonej kapusty, śmietanę do zabielania zupy, ziele angielskie, mąkę oraz przyprawy, takie jak pieprz, sól, majeranek i liść laurowy. Na początku musimy sporządzić wywar z włoszczyzny, mięsa oraz przypraw, odcedzić go, dodać sok z kiszonej kapusty, śmietanę, szklankę wody, a następnie zagotować. Do zupy dodaje się kładzione kluski lub makaron. Zupa kwas nosi również nazwę zupy kapuścianej lub białej. W niektóry częściach Kujaw dodaje się do niej również grzyby. Przepis na to proste, smaczne i sycące danie przekazywany był z pokolenia na pokolenie.

Ważnym elementem kuchni kujawskiej z kiszonej kapusty jest również sok. To napój o orzeźwiających oraz leczniczych właściwościach, który doskonale sprawdza się jako dodatek do innych potraw, a także w kwestii gaszenia pragnienia. Zawiera on witaminy z grupy B, C, K oraz żelazo, potas, błonnik i wapń. Dzięki temu ma właściwości łagodzące kaszel oraz oczyszczające. Prawdziwy sok z kapusty kiszonej wytwarzany jest naturalnie i nie zawiera konserwantów. Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zajmuje się tym przedsiębiorstwa z Aleksandrowa Kujawskiego o nazwie OPOKA.

Zapraszamy na www.kujawskie.eu