Wszystko czego jeszcze nie wiesz o pochodzeniu i architekturze Zakrzewa!

Zakrzewo powstało za sprawą rodu Zakrzewskich, którzy ufundowali na tym terenie kościół parafialny pod wezwaniem Bożego Ciała. W latach późniejszych wieś trafiła w ręce Sokołowskich, dzięki nim wzniesiono tutaj klasztor Karmelitów Bosych. Zakrzewo w dwudziestym wieku przeszło pod panowanie rodu Bogatko, jednakże w wyniku drugiej wojny światowej majątek został przejęty, a następnie rozparcelowany. W drugiej połowie dwudziestego wieku nastąpiła bardzo intensywna odbudowa wsi, która skutkowała wprowadzeniem elektryczności, a także stworzenie gminy Zakrzewo. Dzisiaj zamieszkiwana jest ona przez ponad trzy i pół tysiąca mieszkańców, a jej teren zajmuje powierzchnię 76 kilometrów kwadratowych, składa się ona z siedemnastu sołectw.

Na uwagę zasługuje również flaga i herb Zakrzewa, która w wyraźny sposób nawiązuje do znaków rodowych Pomian przez zastosowanie strzały na pierścieniu, wzgórza z krzyżem i trzema gwiazdami, a także żubra przeszytego czarnym mieczem.

Mówiąc o Zakrzewie, należy również wspomnieć o jego zabytkach. Warto tutaj udać się do kościoła parafialnego, gdzie znajdziemy słynny ołtarz barokowy z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej, a także dziewiętnastowieczną kaplicę Chrystusa Frasobliwego. Warto udać się także do Sędzina, aby zwiedzić osiemnastowieczny kościół pod wezwaniem św. Mateusza z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz barokowym ołtarzem.

Co więcej, w Zakrzewie, Seroczkach i Michałowie znajdziemy pozostałości dawnych dworów, które obecnie wykorzystywane są w celach komercyjnych lub stanowią siedziby firm. Warto zobaczyć je na własne oczy, pomimo, że część z nich straciła już cechy stylowe.

Zapraszamy na www.kujawskie.eu