Sprawdzą, co wrocławianie wiedzą o raku

Sprawdzą, co wrocławianie wiedzą o raku
Specjalna strefa profilaktyki startuje 4 lutego. Każdy, kto weźmie udział w wydarzeniu, może wygrać iPad’a.  
Czy mamy jakiś wpływ na ryzyko zachorowania? O raku słyszymy wiele, ale ile tak naprawdę o nim wiemy? Znajomość tematyki onkologicznej za pomocą ankiet sprawdzą organizatorzy akcji „Rak to nie loteria”, będącej częścią kampanii Rakoobrona, prowadzonej przez wrocławską Fundację Rosa i Fundację Onkologiczną DUM SPIRO-SPERO.
Każdy uczestnik wydarzenia otrzyma materiały edukacyjne na temat profilaktyki nowotworowej– gadżety i ulotki z kodem QR do gry RKBN Defenders. Dodatkowo w strefie Rakoobrony będzie można odpocząć na leżakach i zrobić sobie zdjęcie w monidle. Ankieterzy poinformują, na czym polega profilaktyka onkologiczna, a dyżurujący psycholog wyjaśni m.in., dlaczego boimy się badać.
Program Rakoobrona w zakresie profilaktyki nowotworowej koncentruje się na zapobieganiu przede wszystkim rakowi płuca, czerniakowi skóry i rakowi szyjki macicy. Dlaczego?
W przypadku tych nowotworów nie ma żadnych wątpliwości, że to, jak żyjemy, ma bezpośredni wpływ na ryzyko zachorowania w przyszłości. W ramach Rakoobrony pokazujemy młodym ludziom, że nie warto palić papierosów, korzystać z solarium czy lekceważyć badań cytologicznych. Rak to nie jest kwestia pecha – wyjaśnia Martyna Niewójt z Fundacji Rosa, szef kampanii Rakoobrona.
Jak wynika z dotychczasowych badań przeprowadzanych przez Fundację Rosa wśród młodzieży - o profilaktyce onkologicznej wiemy za mało. To istotne – odpowiedni styl życia i regularne badania przesiewowe znacznie zmniejszą ryzyko zachorowania.
Warto promować zdrowy tryb życia, a Światowy Dzień Walki z Rakiem to doskonała okazja, żeby poszerzyć wiedzę o profilaktyce onkologicznej. Cieszymy się, że możemy gościć tego rodzaju akcję – mówi Tomasz Waszkiewicz, dyrektor Magnolia Park.
Akcja „Rak to nie loteria”:
Magnolia Park, plac Niebiański  
4-8 lutego, codziennie w godz. 12.00-20.00.
Program Rakoobrona jest skierowany do młodzieży w wieku 14-19 lat i przewiduje zajęcia edukacyjne w szkołach – w wymiarze 1 godziny lekcyjnej, dla uczniów klas II i III szkół gimnazjalnych oraz I-III szkół ponadgimnazjalnych. Dla placówek, które wyrażą zainteresowanie programem, Fundacja Rosa przygotowała profesjonalne materiały edukacyjne, opracowane w atrakcyjnej dla młodych ludzi formie. Materiały są przekazywane bezpłatnie. Do programu mogą się zgłaszać szkoły z całej Polski.

Więcej o kampanii Rakoobrona: http://www.rakoobrona.pl/