Sztuka współczesna w progach Domoteki
Już od 4 lutego Centrum Wyposażenia Wnętrz Domoteka po raz kolejny będzie prezentować twórczość młodych artystów spod mecenatu Polish Art Collection. Tym razem zostaną pokazane prace Agnieszki Gąsiorowskiej-Żaby, Katarzyny Bąkowskiej-Roszkowskiej oraz Piotra Pasiewicza. Wystawę uzupełnią dzieła Sabiny Twardowskiej i Zbigniewa Sikory, które klienci Domoteki mogą oglądać od stycznia.
Lutowa ekspozycja to dzieła charakterystyczne dla sztuki współczesnej. Cechuje je różnorodność doboru tematu oraz technik artystycznych – podczas wystawy zostaną zaprezentowane zarówno dzieła malarskie, jak i grafiki.
Abstrakcyjne obrazy oraz grafiki Piotra Pasiewicza przedstawiają kontrastujące ze sobą sprzeczności. W jego pracach widać ciągłą transformację, gdzie – jak opisuje sam artysta – martwe rodzi żywe, a giętkość transformuje skostniałość. Monochromatyczne dzieła ukazują misternie tworzone przez Pasiewicza metafizyczne uniwersum.
Agnieszka Gąsiorowska-Żaba skupia swoją uwagę na architekturze oraz ośrodkach wypoczynkowych z okresu PRL. Jej inspiracją są drukowane w tym czasie albumy oraz pocztówki. Interesują ją głównie niuanse kolorystyczne, specyficzny sposób kadrowania i charakterystyczne dla tego okresu fałszowanie rzeczywistości.
W twórczości Katarzyny Bąkowskiej-Roszkowskiej na pierwszy plan wysuwa się relacja i walka człowieka z naturą, przy czym to przyroda zawsze zwycięża. W swoim malarstwie autorka nie jest jednak dosłowna, a tylko buduje napięcie i niepokój płynący z ukazanych żywiołów. Kluczowym elementem otoczenia jest dla artystki woda, która dzięki grze światła i koloru daje szerokie możliwości artystycznego wyrazu.
Poza nowymi dziełami, w nadchodzącym miesiącu nadal można oglądać dorobek Zbigniewa Sikory i Sabiny Twardowskiej, prezentowany w Domotece od stycznia. Artyści na swój własny sposób pokazują otaczającą ich rzeczywistość. Sikora, wykorzystując technikę malarską, sitodruk czy szablony, przybliża współczesny świat przez pryzmat nakładanych ograniczeń – kontroli państwowej i społecznej. Twardowska prezentuje własną percepcję codzienności i popkultury, używając przy tym nie tylko farb, ale też flamastrów, taśm czy klejów.
Wystawę będzie można oglądać na parterze Domoteki od 4 do 28 lutego
w godzinach otwarcia centrum. Po jej zakończeniu chętni będą mogli zakupić wybrane prace.
w godzinach otwarcia centrum. Po jej zakończeniu chętni będą mogli zakupić wybrane prace.