Co zagwarantuje Ci sukces podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Co zagwarantuje Ci sukces podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Niewątpliwie podstawą sukcesu są po prostu odpowiednie kwalifikacje, doświadczenie zawodowe oraz rzetelne podejście do wykonywania obowiązków potwierdzone referencjami od poprzednich pracodawców. Nie da się jednak ukryć, że nawet posiadając ogromną wiedzę nie zrobimy odpowiednio dobrego wrażenia na rekruterze, jeśli nasze CV będzie po prostu źle napisane. Podobnie sytuacja ma się z rozmową kwalifikacyjną, podczas której należy zastosować się do kilku żelaznych zasad.

 

Zadbaj o schludny wygląd

Najważniejsze jest oczywiście pierwsze wrażenie, ponieważ to na jego podstawie budowane jest zaufanie pracodawcy w stosunku do naszej osoby. Jeśli np. spóźnimy się na umówioną godzinę rozpoczęcia rozmowy kwalifikacyjnej lub też nasz wygląd będzie niechlujny, nie mamy co liczyć na to, że osoba przeprowadzająca rekrutację da nam drugą szansę – na własne życzenie pozbawimy się w ten sposób szans na wymarzoną pracę. Pamiętajmy zatem, aby podczas rozmowy kwalifikacyjnej nasz strój był czysty, wyprasowany i dostosowany do sytuacji, a więc elegancki. Jeśli nasza najlepsza marynarka lub żakiet nie prezentuje się najlepiej,  koniecznie sięgnijmy po żelazko ze stacją parową i przywróćmy im świeży wygląd.

 

Przygotowanie merytoryczne

Niezwykle istotne jest także merytoryczne przygotowanie się do rozmowy z osobą rekrutującą. Oznacza to, że powinniśmy zgromadzić jak najwięcej informacji o firmie, w której ubiegamy się o stanowisko pracy. W dobie internetu nie powinno sprawić nam problemu odnalezienie danych dotyczących np. struktury organizacyjnej, zrealizowanych dotychczas projektów czy pozycji na rynku. Częstym błędem jest także branie udziału w rozmowie kwalifikacyjnej bez znajomości własnego CV, co  prowadzi oczywiście do pozostawienia niezbyt dobrego wrażenia na specjalistach od Human Resources. Warto zatem przypomnieć sobie, które z informacji o sobie zawarliśmy w życiorysie wysłanym do tej konkretnej firmy.

 

Warto także przygotować sobie odpowiedzi na standardowe pytania zadawane często przez osoby prowadzące rekrutację. Oczywiście nigdy nie mamy stuprocentowej pewności, że zostaniemy zapytani o listę swoich wad i zalet czy o cechy wymarzonego szefa, jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że tak się właśnie stanie, a wówczas przemyślana i składna odpowiedź z pewnością pomoże nam w budowaniu dobrego wrażenia.