Kiedy warto korzystać z usług oferowanych przez notariusza?
W jakich sprawach obowiązkowo należy zgłaszać się do notariusza, a w jakich tylko warto to robić?
Obowiązkowe czynności notarialne
Zgodnie z polskim prawem istnieje ściśle określony wykaz czynności, gdzie niezbędne jest poświadczenie notarialne. Są takie spawy z zakresu życia społecznego, że tylko dokumenty posiadające status aktu notarialnego mają moc prawną, pozostałe po prostu tracą ważność. I tak na przykład: jeśli chcemy kupić/sprzedać nieruchomość to zawsze taka umowa musi mieć budowę aktu notarialnego podpisanego przez notariusza.
Oprócz transakcji związanych ze sprzedażą czy nabyciem nieruchomości, notariusz musi potwierdzać (sporządzać) umowę darowizny nieruchomości, umowę oddania gruntu w użytkowanie wieczyste, zdobycie spółdzielczego prawa własności lokalu czy umowę przekształcającą prawo spółdzielczej własności do lokalu we własność. Obowiązkowe czynności notarialne dotyczą także spraw związanych z dysponowaniem prywatnym majątkiem. Należą do nich: umowa o podziale spadku, gdy w jego skład wchodzi nieruchomość oraz intercyza.
W formie aktu notarialnego powstaje wiele dokumentów związanych z działalnością spółek – szczególnie tych dotyczących powstania spółek takich jak: umowa spółki partnerskiej, z ograniczoną odpowiedzialnością, komandytowej, komandytowo – akcyjnej czy spółki akcyjnej. Jednocześnie potwierdzenia notarialnego wymagają także dokumenty związane z pełnomocnictwem do czynienia czynności prawnych wymagających dla swej ważności sporządzenia aktu notarialnego (na przykład pełnomocnictwo do sprzedaży nieruchomości w imieniu spółki).
Kiedy warto skorzystać z notariusza
Pozostałe umowy można, ale nie trzeba podpisywać w obecności notariusza. Jednakże należy pamiętać, że podpis rejenta niezmiernie uwiarygodnia dokument, a jego sygnatariuszom daje poczucie bezpieczeństwa i prawidłowo przeprowadzonego postępowania.
W takich sytuacjach, to notariusz sprawdza, czy wszystkie postanowienia zostały spisane w umowie, czy strony rozumieją postanowienia umowy oraz czy dokument posiada wszystkie konieczne elementy gwarantujące skuteczność umowy.
Często u notariusza sporządza się testament – wtedy uzyskuje się pewność, że dokument ten nie zostanie zniszczony przez osoby niezadowolone z jego zapisów. Jeśli testament został sporządzony przez notariusza, to także można go zmienić lub odwołać u notariusza.
Rejent także dokonuje poświadczeń własnoręczności podpisu, zgodności odpisu czy wyciągu z okazanym dokumentem.
Źródło informacji: http://www.notariat-poznan.pl/