Co jest ważne przy działaniu kamery termowizyjnej.

To tylko niektóre z licznych przykładów, a mnogie możliwości wykorzystania termowizji owocują niczym innym jak coraz szerszym zakresem tego asortymentu na naszym rynku. Krótko mówiąc – liczba modeli kamer termowizyjnych będzie rosła, a dzięki ich udoskonaleniom, w naszym ręku znajdą się modele bardziej szybkie, precyzyjne i wygodne w użyciu.

Przechodząc do zakupu modelu kamery termowizyjnej, pierwszą rzeczą na którą należy zwrócić uwagę, jest obecność czytnika emisyjności oraz odbicia temperatur podczas badania termowizyjnego. To najważniejsze części wyświetlacza kamery termowizyjnej, bez których pomiary mogą wyjść błędne, dalekie od rzeczywistych wartości temperatury danego otoczenia. Kamera termowizyjna powinna dawać nam jednoznaczny i czytelny pomiar, abyśmy mogli wyciągnąć rzetelne wnioski.

Odpowiedni odczyt danych, jakie przedstawia kamera termowizyjna jest również uwarunkowany jakością jaką charakteryzuje się obraz. Dla wygody odczytu warto jest zainwestować w kamerę, która będzie odznaczać wysoką rozdzielczością. I nie chodzi tu o wyświetlacz, lecz o detektor, który bada wysokość temperatury emitowanej przez dane ciało. Ekran posiadający dużą ilość pikseli nie będzie wyświetlał dobrej jakości obrazu jeżeli wykrywacz nie będzie w stanie go wychwycić.

Ergonomia korzystania z kamery termowizyjnej jest bardzo wysoce uzależniona od tego, jaką masą charakteryzuje się dany model.  Przy zachowaniu całkowitej funkcjonalności, należy wybrać kamerę możliwie najmniejszą i najlżejszą. Dodatkową wygodę zapewnia odpowiedni system obsługi kamery – w niektórych z nich wykorzystanie ekranowej klawiatury do ustawiania poszczególnych parametrów kamery jest bardzo pomocne, szczególnie dla amatorów w dziedzinie przeprowadzania pomiarów termowizyjnych.

Kolejne czynnik, które są dość istotnymi przy wyborze kamery termowizyjnej to możliwość kompatybilnej współpracy z systemem Windows oraz upewnienie się czy zakres temperatur, jakie może badać kamera jest na pewno adekwatny do obiektów, które chcemy poddać wglądowi.