Mieszkanie dla seniora.
Poznań się starzeje. Struktura wiekowa społeczeństwa poznańskiego upodabnia się do tendencji europejskich - jesteśmy populacją o coraz wyższej średniej wieku. Kiedyś funkcjonowało powiedzenie „starych drzew się nie przesadza”. Dziś coraz częściej aktywni seniorzy stają się klientami deweloperów. Poszukują mieszkań, które zapewnią im komfort, dostęp do infrastruktury oraz bezpieczeństwo.
W USA tworzone są specjalne osiedla dla seniorów, gdzie oferowane jest nie tylko mieszkanie, ale również fachowa opieka i odpowiednia rehabilitacja. Wokół tych osiedli jest tworzona cała infrastruktura ze sklepami i specjalistycznymi przychodniami. Są to w pełni przystosowane do potrzeb ludzi starszych budynki, wyposażone w windę oraz gabinet lekarski. Na seniorów czeka nie tylko opieka medyczna, ale również kontakt z rówieśnikami i zamówienia domowych obiadów z pobliskiej stołówki. W mieszkaniach znajdują się przyciski alarmowe, dzięki którym w razie potrzeby można wezwać pielęgniarkę. W Polsce dopiero zaczyna się zwracać uwagę na potrzeby ludzi starszych. Dedykowane „osiedle dla seniorów” raczej jeszcze długo nie powstanie, ale już teraz inwestorzy zauważają potencjał i potrzeby tej grupy klientów.
- Coraz częściej trafiają do nas energiczni emeryci, którzy poszukują idealnego lokum na jesień życia. Mieszkanie dla seniora powinno być usytuowane na parterze, lub na piętrze w budynku z windą. Ważne, żeby znajdowało się w bliskim sąsiedztwie komunikacji miejskiej, oraz infrastruktury tj. sklepy, czy przychodnie – mówi Bożena Taflińska Tadeusz, wiceprezes Agencji Inwestycyjnej budującej osiedle Batorego 41 A.
Najpopularniejsze wśród osób starszych są mieszkania dwupokojowe o powierzchni około 45 m kw, funkcjonalne, zaprojektowane tradycyjnie, z oddzielną kuchnią i dobrze nasłonecznione. Seniorzy zwracają też uwagę na to, by blisko mieszkania znajdował się sklep i przystanki komunikacji miejskiej. W Poznaniu idealnym miejscem do zamieszkania dla osób starszych są okolice rezerwatu Żurawiniec.
- Na terenie rezerwatu znajduje się profesjonalna zewnętrzna siłownia z której można korzystać za darmo. Rozbudowane ścieżki zachęcają do spacerów i uprawiania sportów tj. nordic walking. W bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu od strony osiedla Batorego znajduje się nowa przychodnia lekarska oraz klub seniora – mówi Taflińska.
Część seniorów poszukuje inwestycji zlokalizowanych za miastem z dogodnym dojazdem do centrum. Rozwiązaniem dla nich są jednopoziomowe mieszkania lub domy parterowe, w bezpośrednim sąsiedztwie kolei podmiejskiej.
- Największe grono naszych klientów to rodziny z małymi dziećmi, ale nie brakuje także emerytów, którzy postanowili zmienić otoczenie i zamieszkać bliżej natury – mówi Adam Wędrychowicz ze spółki Linea. Atutem Osady Leśnej w Dąbrówce jest położenie, które nawet osobie niezmotoryzowanej umożliwia dojazd w kwadrans do samego serca Poznania – dodaje.
Kupno mieszkania często wiąże się z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. W zależności od banku wiek najstarszego kredytobiorcy w momencie zakończenia umowy kredytowej nie może przekroczyć 70 lub 75 lat. W części instytucji finansowych na emerytów patrzy się przychylnie, ponieważ zapewniają stabilność spłat zaciągniętego kredytu. Jednak jeżeli decydujemy się na kredyt w wieku około 60 lat, musimy liczyć się z koniecznością posiadania 60 proc. wkładu własnego.
- Wyjściem z sytuacji jest zaciągnięcie kredytu wspólnie z dziećmi, lub wnukami. – mówi Bożena Taflińska-Tadeusz. Takie sytuacje nie są rzadkością. – dodaje. Jednak najczęściej seniorzy sprzedają stare, większe mieszkanie w wielkiej płycie, by kupić nowe, mniejsze, zbudowana w nowoczesnej technologii, lepiej dogrzane i z niższymi kosztami eksploatacji.
O tym, że seniorzy są ważną grupą klientów świadczy coraz większa popularność przygotowywanych specjalnie dla nich usług. To już nie tylko zaprojektowane dla seniorów łatwe w obsłudze telefony, konta w banku czy oferty wakacyjnych wyjazdów. Z pewnością zmiany demograficzne sprawią, że oferta mieszkań dedykowanych dla seniorów będzie również coraz bogatsza.