Wielkanocne stoły w Europie

Wielkanocne stoły w Europie

Przede wszystkim jajka

 

Bez względu na kraj, w jakim obchodzimy święta wielkanocne, wszędzie to jajka odgrywaja w nich kluczową rolę. Jednak, o ile w Polsce są to zazwyczaj jaja kurze i ozdobne pisanki, w Europie zachodniej rekordy popularności biją ich czekoladowe odpowiedniki, które dorośli ukrywaja przed dziećmi w domach i ogrodach. Trudno ich nie zauważyć we włoskich, niemieckich czy francuskich sklepach, gdzie w różnych kształtach pojawiają się już kilka tygodni przed Wielkanocą. Jajka czekoladowe zastąpiły te tradycyjne również na Wyspach, gdzie nie pamięta się już o malowaniu pisanek, ani dzieleniu się nimi przy składaniu życzeń. 

 

Tradycja spożywania jajek jest ciągle żywa w wielu krajach Europy. W Grecji maluje się jajka na czerwono, by następnie przyozdobić nimi tradycyjnie wypiekany chleb, w Bułgarii popularny jest zwyczaj rozbijania jajka o jajko – temu, którego jajo najdłużej pozostanie nierozbite, wróży się pomyslność przez cały nadchodzący rok.

 

Co na obiad?

 

Najpopularniejszym z mięs podawanym na wielkanocnym stole jest baranina i jagnięcina. Serwuje się ją głównie we Włoszech, Francji i Szwajcarii, ale nie mniej znana jest w Grecji, gdzie spożywa się zupę z baraniny, z płucami i sercem „wielkanocnego baranka“. Baraninę z rożna z ryżem lub ziemniakami oraz warzywami podaje się również na Cyprze wraz z zupą avgolemono, przyrządzoną z jajek i cytryny na bazie kurczaka.

 

Polskie święta najbardziej przypomina Wielkanoc u naszych zachodnich sąsiadów, gdzie na stołach nie brakuje szynki, boczku, pasztetów czy pieczeni przyrządzanej według tradycyjnych receptur. Najbardziej znaną potrawą w Niemczech jest hackepeter, który recepturą i smakiem przypomina polski tatar. Przyrządza się go jednak z mięsa wieprzowego, dodając paprykę, cebulę i przyprawy. Ważne miejsce na wielkanocnym stole Niemców zajmuje również ryba pieczona lub wędzona, od której z kolei odchodzi się w Irlandii. Mieszkańcom Wysp do dziś źle kojarzy się pamiętany z czasów dzieciństwa nieznośny zapach ryby gotowanej w mleku. Potrawy mięsne i rybne pojawiają się również u Szwedów, jednocześnie mieszkańcy północy potrafią zaskoczyć podaną podczas Wielkanocy... pizzą.

 

Przyprawić po polsku

 

Bez względu na rodzaj przyrządzanej potrawy, kluczowym elementem każdego dania są przyprawy. Nie tylko w Polsce jedną z najpopularniejszych przypraw wykorzystywaną do świątecznych dań jest Vegeta. Podbiła ona bowiem serca również wielu Europejczyków, i nie tylko. Nic dziwnego – to mieszanka przypraw, która podkreśla smak zup, sosów, dań mięsnych i rybnych, przygotowywanych na co dzień i od święta, bez względu na kraj, w którym są serwowane.

 

Podravka inspiruje!

 

Domowy pasztet

 

Składniki:

 

3 kg mięsa (szynka wieprzowa, łopatka, boczek, podgardle, wątróbka – według uznania)

2 bułki

2 marchewki

1 pietruszka

4 jajka

2 listki laurowe

3 kulki ziela angielskiego

tarta bułka do posypania formy

1 ząbek czosnku

Vegeta

sól

pieprz

 

Sposób przygotowania:

 

Mięso gotujemy przez ok. 2 godziny, w wodzie z odrobiną soli, łyżką Vegety, pieprzem, liściem laurowym, zielem angielskim i czosnkiem oraz warzywami. Jednocześnie namaczamy bułki w wodzie. Ugotowane mięso mielimy razem z marchewką i pietruszką oraz bułkami. Do mięsa dodajemy żółtka, całość solimy i pieprzymy. Z białek ubijamy pianę i dodajemy do mieszanki. Formę smarujemy tłuszczem i posypujemy bułką tartą. Pieczemy ok. 40 minut w temperaturze 180 stopni.

 

Smacznego!

 

Więcej na: www.vegeta.pl