Światłowody
Do najbardziej popularnych kabli zaliczyć można kabel światłowodowy. Jest to kabel posiadający jedno lub kilka włókien szklanych za pomocą, których przeprowadzane są impulsy świetlne. Kable w skład, których wchodzi włókno szklane wykazują dużą odporność na zakłócenie elektromagnetyczne oraz duża przepustowość. Skutkiem, czego używane są szeroko w branży telekomunikacyjnej. Kable te stanowią duże wyzwanie konstrukcyjne, ponieważ często napotykają problem dużego promieniu zgięcia. Promień ten musi wynosić jedynie kilka centymetrów żeby możliwym było odpowiednie wewnętrzne odbijanie oraz rozchodzenie się promienia światła. Im większy promień tym ryzyko uszkodzenia włókna szklanego wewnątrz wzrasta.
Nazwa kabel światłowodowy wywodzi się z kilku warstw pokrywających włókno. Włókno światłowodowe jest na ogół pokrywa warstwą wytrzymałego polimeru, który zabezpiecza je przed działaniem zewnętrznym. Pokrycie to nazywane jest pokryciem pierwotnym. Dodatkowe warstwy nakłada się na włókno z pokryciem pierwotnym w ten sposób otrzymuje się konstrukcję kabla. Konstrukcja kabla światłowodowego uzależniona jest od rejonu, w którym będzie on kładziony oraz zagrożeń, jakie mogą w tym rejonie występować. W celu odpowiedniego zabezpieczenia światłowodu każda następna powłoka po powłoce pierwotnej może być z coraz wytrzymalszego materiału.
Dla przykładu kable kładzione pod ziemią lub w kanałach telekomunikacyjnych mają standardowe uniwersalne warstwy ochronne często wykonane z żelu. Dodatkowo kable wzmacniane są kevlarowymi nitkami niwelującymi znacznie ryzyko złamania. Pamiętać należy o środkach ostrożności podczas obróbki mechanicznej kabla. Ponieważ włókno szklane w skutek naprężeń może popękać i poranić oczy operującego. Dlatego istotnym jest zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. W przypadku kabli światłowodowych ryzyko pęknięcia jest dość spore, dlatego istotnym jest używanie specjalnych gogli podczas dokonywanej obróbki.