Maksymalne ocieplenie dachów w skali makro – raport z budowy zakładu produkcyjnego Volkswagen

Maksymalne ocieplenie dachów w skali makro – raport z budowy zakładu produkcyjnego Volkswagen

Inwestycja dużego kalibru

Teren zakładu produkcyjnego Volkswagen Crafter, który powstaje w Białężycach k. Wrześni, obejmuje 220 ha, co odpowiada powierzchni 300 boisk piłkarskich. – Fabryka Volkswagen Crafter to ogromne przedsięwzięcie budowlane i największa dotychczas inwestycja w gminie Września. Możliwości produkcyjne nowego zakładu wynoszą 100 000 samochodów rocznie, co dodatkowo obrazuje skalę inwestycji. Będzie to bardzo nowoczesny zakład produkcyjny, w którym będzie powstawał następca niezwykle popularne VW Crafter – podkreśla Monika Hajbowicz z Volskwagen Poznań.

Wyzwanie na ziemi i na wysokości

Powstająca fabryka to ogromne przedsięwzięcie pod względem technologiczno-logistycznym. Organizacja placu budowy oraz stref dostaw materiałów budowlanych, wymagają od wykonawców najwyższych zdolności organizacyjnych. Jednym z większych wyzwań inwestycyjnych przy wielkopowierzchniowych inwestycji produkcyjno-magazynowych są dachy – w przypadku inwestycji Volkswagena jest to powierzchnia ponad 290.000 m² – Dotrzymanie wymaganych terminów wymagało od nas tego, abyśmy codziennie przenosili na dach około 8 ciężarówek wełny i jednocześnie wykonywali ponad 3000 m² gotowego pokrycia. – mówi Piotr Wojnar, z firmy POLD - PLAST Kraków, odpowiedzialnej za realizacje jednej  z konstrukcji dachowych. – Jeden z partnerów – firma ROCKWOOL -  nie tylko terminowo dostarczała nam materiały izolacyjne oraz do kształtowania spadków na dachach, ale przygotowała także specjalną konstrukcję palet oraz dedykowane wózki, znacznie ułatwiające transport materiału na dach – dodaje.

Tak duża skala zamówień nie jest obca firmie ROCKWOOL, która wcześniej dostarczała materiały m.in. na budowę centrów logistycznych dla  firmy Amazon w podpoznańskich Sadach i Wrocławiu, przebiegających praktycznie równolegle, o powierzchni około 100 000 m2 każde. Wykonawcą dachu na wspomnianych centrach logistycznych była również firma POLD - PLAST Kraków. Skala zakładu Volkswagen to ponad 210.000 m2 płyt dachowych ze skalnej wełny ROCKWOOL, które trzeba było dostarczyć za pomocą prawie 340 pełnych transportów samochodowych. Wymagało to od nas precyzyjnego zaplanowania produkcji oraz przepływu towaru w całym łańcuchu dostaw, także na miejscu inwestycji – tłumaczy Arkadiusz Konieczny, dyrektor serwisu logistycznego ROCKWOOL Polska.

Maksymalna jakość dla obiektów wielkopowierzchniowych

Przy tego rodzaju obiektach liczą się koszty realizacji inwestycji i utrzymania budynku w przyszłości, jak również bezpieczeństwo pożarowe obiektu i ludzi. Dlatego świetnie sprawdza się wełna skalna. Płyty dachowe ROCKWOOL są materiałami o bardzo dobrych parametrach izolacyjności cieplnej. Przy grubości izolacji na dachu płaskim rzędu 20 cm każde rozwiązanie z zastosowaniem tych płyt nie tylko spełnia wymagania prawne, ale jednocześnie jest energooszczędne.

- Stosowanie niepalnych płyt dachowych ROCKWOOL przekłada się na najlepsze na rynku parametry odporności na ogień (REI). Rozwiązania dachów płaskich z użyciem wełny skalnej ROCKWOOL są uznawane za jedne z najbezpieczniejszych. Należy również podkreślić, że rozwiązania te nie wymagają żadnych kosztownych zabiegów polegających na specjalnym uszczelnianiu lub wzmacnianiu newralgicznych miejsc dachu – podkreśla Daniel Drozdowicz, Product Manager ROCKWOOL Polska.

W przypadku dachów płaskich, wykonanych z blachy trapezowej istotne jest nie tylko ich odpowiednia izolacja termiczna, ale także odpowiednia ochrona przed hałasem oraz wilgocią. – Dla ROCKWOOL Polska kompleksowa obsługa takich obiektów to nie tylko izolacja termiczna. Dbamy o całościowy komfort użytkowania i kompleksowość naszej oferty. Dlatego przy tego typu inwestycjach istotne jest także wykonanie odpowiedniej izolacji akustycznej w formie bloczków trapezowych, którymi wypełnia się szczelnie pokrycie dachowe.  Dodatkowo w celu właściwego odprowadzania wody z połaci dachowej konieczne jest także odpowiednie zaprojektowanie i wykonanie Systemu Płyt Spadkowych. ROCKWOOL oferuje gotowe rozwiązanie – płyty spadkowe wykonane z wełny skalnej. System DACHROCK SPS zapewnia mniejsze obciążenie stropu i lepszą izolacyjność cieplną przegrody. Co więcej dokładny projekt dachu z uwzględnieniem spadków jest dostarczany przez nas w ramach serwisu i wsparcia. – tłumaczy Marcin Nowak, lider zespołu sprzedaży inwestycyjnej ROCKWOOL Polska.

ROCKWOOL Polska, dzięki wyspecjalizowanym zespołom sprzedaży, nowoczesnej i efektywnej logistyce oraz aktywnemu wsparciu ze strony działu doradztwa technicznego, może zapewnić kompleksową i profesjonalną obsługę największych obiektów budowlanych w Polsce, gwarantując ciągłość i terminowość dostaw.