Euler Hermes: Stany Zjednoczone gotowe na długofalowe ożywienie w przemyśle
Chociaż przemysł amerykański dotkliwie ucierpiał w ciągu ostatnich dziesięciu lat na skutek przenoszenia produkcji do państw o niższych kosztach pracy, obecnie ma miejsce proces odwrotny, w ramach którego coraz więcej miejsc pracy przenoszonych jest z powrotem do USA, co napędza odrodzenie przemysłu.
- Czynnikami odpowiedzialnymi w pierwszym rzędzie za to zjawisko są wysoka wydajność amerykańskich pracowników oraz wyraźnie zmniejszenie dysproporcji wynagrodzeń w przemyśle produkcyjnym pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami, którym towarzyszy zupełnie zmieniająca sytuację eksploatacja źródeł taniej energii w Stanach Zjednoczonych – mówi Dan North, główny ekonomista Euler Hermes na Amerykę Północną. - Nie jest to jednak zjawisko jednolite – niektóre branże przemysłu i niektóre regiony skorzystają na nim bardziej niż inne.
“Made in America”
Do powrotu produkcji na teren USA, prognozowanego przez Euler Hermes, przyczynia się szereg czynników:
• Wydajność pracy w USA wzrastała znacznie szybciej niż w innych krajach uprzemysłowionych, co doprowadziło do tego, że koszty pracy w USA są na jednym z najniższych poziomów wśród państw rozwiniętych.
• Koszty energii są niskie z uwagi na boom gazu łupkowego.
• Wysokokwalifikowani pracownicy amerykańscy są w stanie produkować towary z większą wartością dodaną i w sposób bardziej niezawodny.
• Bardzo niski jest koszt pozyskania kapitału, biorąc pod uwagę niezwykle akomodacyjną politykę monetarną Banku Rezerwy Federalnej.
• Koszty takie jak transport, magazynowanie i opóźnienie produkcji są niższe w USA, co przyczynia się do większej atrakcyjności produkcji.
• Słaby dolar wspiera konkurencyjność amerykańskiego eksportu na większości rynków eksportowych – pomiędzy końcem 2009 a sierpniem 2012, wolumen eksportu amerykańskiego wzrósł o 45%.
• Sytuacja na rynku mieszkaniowym wraca do normy.
• Ilość bankructw w sektorze wytwórczym, która spadła znacząco w 2009, w 2013 ma spaść według prognoz o kolejne 6%.
Sztandarowe branże reindustrializacji
W ciągu kilku ostatnich lat kilka branż szczególnie przyczyniło się do znaczącego i szybkiego wzrostu w sektorze wytwórczym:
• Produkcja komputerów i elektroniki: Branża ta utrzymała przodownictwo, umacniając nawet swą wagę w sektorze produkcji przemysłowej w USA w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Szczególnie w tym czasie rozwinęła się produkcja półprzewodników i sprzętu elektronicznego oraz instrumentów pomiarowych, nawigacyjnych i elektromedycznych.
• Maszyny przemysłowe: W tej branży odnotowano dwucyfrowy wzrost w roku 2010 i 2011. W roku 2013 spodziewany jest powrót do średniej produkcji rocznej sprzed recesji.
• Wydobycie i przetwórstwo ropy naftowej i węgla: W tej branży powrót do wyników sprzed recesji już nastąpił, z uwagi na impuls ze strony budownictwa drogowego (asfalt), sektora pokryć dachowych oraz innych branż wykorzystujących pochodne ropy i węgla.
• Przemysł samochodowy: pomimo nierównych wyników globalnych, na przykład słabości rynku europejskiego, wielu światowych producentów samochodów raportuje o rosnącej sprzedaży i rentowności. Wyniki te napędzane są głównie wzrostem na rynkach rozwijających się, zwłaszcza w Chinach. W samych Stanach sprzedaż samochodów rośnie drugi rok z rzędu, co spowodowane jest większą dostępnością kredytów, niskimi stopami procentowymi oraz skumulowaniem popytu na skutek niedawnej recesji i starzejących się flot samochodów.
Gwiazda Południa
Dostępne dane wyraźnie wskazują, że najwięcej korzyści z reindustrializacji odniosą stany południowe. Mają one znaczną przewagę wynagrodzeń, jednostkowych kosztów pracy i wydajności w porównaniu z resztą kraju. Spowodowało to napływ na Południe zagranicznych inwestorów; oczekujemy, że tendencja ta się utrzyma.
Analiza Produktu Stanowego Brutto przeprowadzona przez Euler Hermes (PSB) wykazała, że na sześć najlepszych stanów w kategorii wydajności (PSB przez roboczogodziny) cztery znajdują się na południu. Jeśli chodzi o koszty pracy (PSB przez wynagrodzenia), pięć z czołowych ośmiu to stany południowe.
Z sytuacji skorzystali już zagraniczni producenci samochodów, przenosząc swoją produkcję na amerykańskie Południe, gdzie unikają wygórowanych stawek związkowych i wysokich kosztów odziedziczonych. Te niższe koszty z kolei sprawiają, że łączny koszt wyprodukowania samochodu na południu jest niższy niż wyprodukowanie go za granicą i przetransportowanie do USA. Nowe skupisko amerykańskiego przemysłu samochodowego powstało obecnie w siedmiu południowych stanach: Alabama, Georgia, Kentucky, Missisipi, Karolina Południowa, Tennessee i Teksas.
Kalifornia – inkubator innowacyjności
Pomimo znaczących redukcji zatrudnienia w sektorze produkcyjnym w ostatnich latach, Złoty Stan dojrzał już do poprawy sytuacji. Kalifornia jest największym stanem, jeśli chodzi o nominalny PKB i jest największym w USA pracodawcą. W ciągu najbliższych dwóch lat przyrost nowych miejsc pracy wyprzedzi tu resztę Stanów. Sytuacji także pomagają tradycyjne kalifornijskie branże: produkcja komputerów i elektroniki oraz ropa naftowa.
Co dalej?
Chociaż powyżej przedstawiono przekonujące argumenty na rzecz szybkiej reindustrializacji w USA, to by utrzymać jej wysokie tempo wymagane są jeszcze inne działania. W innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarce kluczową rolę odgrywają badania i rozwój, a USA zaczyna przegrywać ze swymi światowymi konkurentami pod względem ilości patentów.
Amerykańscy producenci muszą inwestować więcej, jeśli chcą się stać bardziej konkurencyjni na światowym rynku. Zyski muszą być reinwestowane, a system podatków od przedsiębiorstw wymaga przebudowy.
- Chociaż oczekujemy ożywienia w sektorze produkcyjnym, firmy nadal będą narażone na szereg ryzyk – mówi Ludovic Subran, główny ekonomista Euler Hermes i dyrektor Biura Badań Gospodarczych. – By w pełni skorzystać z ożywienia, firmy będą musiały zabezpieczyć się przed nimi. Muszą również zarzucić mentalność gromadzenia środków finansowych na rzecz inwestowania ich w nadarzające się przedsięwzięcia. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że jeśli tak zrobią, reindustrializacja zakończy się powodzeniem.
Kontakt dla mediów:
Artur Niewrzędowski
TALKING HEADS PR
tel. 509-433-874
e-mail: artur.niewrzedowski@thpr.pl
*******
Euler Hermes jest liderem na rynku ubezpieczeń należności handlowych oraz jednym z liderów w zakresie gwarancji ubezpieczeniowych i windykacji należności. Euler Hermes zatrudnia ponad
6 000 pracowników w ponad 50 krajach, oferując kompleksowe usługi w zakresie zarządzania należnościami. Skonsolidowany obrót grupy Euler Hermes w 2012 roku wyniósł 2,4 miliarda euro. Euler Hermes rozwinął międzynarodową sieć nadzoru, która umożliwia analizę stabilności finansowej ponad 40 milionów przedsiębiorstw na całym świecie. Na koniec grudnia 2012 Grupa Euler Hermes na całym świecie obejmowała ochroną ubezpieczeniową transakcje handlowe na kwotę 770 mld euro.
***
Euler Hermes, członek grupy Allianz, jest notowany na giełdzie Euronext w Paryżu i otrzymał rating AA- od agencji Standard & Poor’s. W celu uzyskania dalszych informacji zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej www.eulerhermes.com oraz śledzenia Twittera @eulerhermes
***
W Polsce grupa Euler Hermes jest obecna od 1998 roku. Towarzystwo Ubezpieczeń Euler Hermes SA oferuje ubezpieczenia należności handlowych oraz gwarancje ubezpieczeniowe. Jednocześnie druga spółka działająca na polskim rynku - Euler Hermes Collections Sp. z o.o. oferuje windykację należności, raporty handlowe, ocenę ryzyka oraz program analiz branżowych. Obsługę klientów zapewnia Euler Hermes Services Polska Sp. z o.o. Usługi doradztwa prawnego świadczy Euler Hermes, Mierzejewska - Kancelaria Prawna Sp. k.