Kofeina w odwrocie czyli alternatywy dla "małej czarnej"
Zawarta w kawie i czarnej herbacie kofeina pobudza, napoje te jednak mają niekorzystny wpływ na gospodarkę mineralną organizmu, podwyższają ciśnienie i wysoce zakwaszają. Stąd moda na alternatywne napoje pobudzające.
Coraz częściej w sklepach można spotkać herbatkę z rooibosa. Rooibos to inaczej czerwonokrzew afrykański, z którego liści przygotowuje się napar. Ma on delikatnie czerwonawy kolor i łagodny smak, pozbawiony goryczki charakterystycznej dla czerwonej herbaty. Zawiera substancje antyutleniające oraz minerały i makroelementy. Poleca się go kobietom w ciąży i osobom cierpiącym na anemię ze względu na wysoką zawartość żelaza. Oprócz tego, dzięki zawartości flawonoidów odpowiada na polepszenie nastroju u osób zmagających się z przygnębieniem i nerwowych – w ten sposób dodaje energii i uaktywnia.
Innym naturalnym napojem o właściwościach odżywczych i energetyzujących jest pozyskiwana z zielonego kokosa woda kokosowa. Zawiera wiele witamin z grupy B, substancje wspomagające pracę mózgu (na przykład tryptofan) oraz wykazuje wysokie powinowactwo do składu osocza krwi człowieka. Ma wiele właściwości zdrowotnych – między innymi, działa jako napój izotoniczny. Odpowiada zatem za uzupełnienie w organizmie odpowiedniego poziomu elektrolitów i soli mineralnych, w naturalny sposób wspomagając regenerację. Wody kokosowej nie należy mylić z mlekiem z kokosa; olej kokosowy, choć równie dobroczynny, także nie jest do niej zbliżony – obydwa otrzymuje się z dojrzałych, a nie zielonych orzechów kokosowych. Na korzyść wody przemawia także brak zawartości glutenu i laktozy. Dzięki temu może być pita przez alergików i osoby chore na celiakię.
Ci, którzy mają więcej czasu mogą pokusić się o własnoręczne przygotowanie napojów energetycznych. Do tego wystarczy filtrowana woda, świeże warzywa, owoce, rozmaite dodatki oraz blender. Energii na początku dnia doda właściwie każdy zielony koktajl zawierający liście szpinaku i jarmużu. W celu polepszenia walorów smakowych można dodać posiekany banan, jabłka, migdały i orzechy.
Natura dała człowiekowi do dyspozycji ogromną liczbę pobudzających w zdrowy sposób substancji, które działają długofalowo na organizm, wspomagając jego prawidłowe działanie. Błędem byłoby ograniczanie się do wyłącznie do kawy i sztucznych napojów energetyzujących. Korzystanie z naturalnych środków pobudzających urozmaici dietę, poszerzy wiedzę o zdrowym żywieniu i sprawi, że picie kilku filiżanek kawy w ciągu dnia odejdzie w zapomnienie.