Gabiony w Polsce – funkcjonalne i piękne

Gabiony w Polsce – funkcjonalne i piękne

Oporowe konstrukcje gabionowe od samego początku były czymś więcej niż tylko alternatywą dla tradycyjnej ściany żelbetowej. Dzięki naturalnemu wypełnieniu, najczęściej materiałem skalnym znajdującym się na terenie budowy, doskonale komponują się z otoczeniem, stając się nie tylko jego częścią, ale i ozdobą.

Stworzone do zadań specjalnych

Choć podstawową funkcją gabionów jest zabezpieczenie skarp, osuwisk i koryt rzecznych, w wielu projektach rozwiązania z wykorzystaniem gabionów wygrywają nie tylko ze względu na funkcjonalność (w przeciwieństwie do ścian żelbetowych nie wymagają posadowienia głęboko w gruncie, ich konstrukcja nie blokuje przepływu wody, nie wymagają konserwacji), ale także ze względu na ich naturalny charakter.

Funkcjonalne z natury

Podstawowa funkcja gabionów, jaką jest ochrona koryt rzecznych przed erozją wodną oraz ścian zboczy przed osuwaniem się ziemi, w połączeniu z naturalnym pięknem konstrukcji gabionowych idealnie wpasowała konstrukcje gabionowe w projekt Parku Wodnego SGGW w Warszawie

W Centrum naukowo-dydaktycznym Wydziału Inżynierii i Kształtowania Środowiska SGGW w Warszawie gabiony stanowią jeden z elementów Parku Wodnego, będącego modelem cieku wodnego, który obrazuje obieg wody w środowisku. Żadne inne konstrukcje, wzmacniające koryta rzeczne i zabezpieczające przed erozją i osuwaniem się ziemi, nie wpasowałyby się tak dobrze w naturalny charakter tego miejsca, jak właśnie konstrukcja gabionowa.

Stację początkową Parku Wodnego tworzą cztery rzędy koszy gabionowych, które stopniowo nasuwają się na wierzchołek pagórka. Między rzędami koszy gabionowych poprowadzone zostało koryto strumyka. Z każdego poziomu woda spływa niewielką kaskadą pomiędzy gabionami na niższy poziom. Z drugiej strony pagórek został umocniony ścianą z gabionów, zapobiegającą osuwaniu się ziemi i materiału skalnego.

Wszystkie gabiony zostały wykonane z siatek zgrzewanych z drutów o średnicy 4,5 mm i pokryte powłoką Zincalu (stop ok. 95 proc. cynku i 5 proc. aluminium), łączonych na każdym boku spiralami. Kosze gabionowe zostały wypełnione skałami granitowymi. Producentem wykorzystanych gabionów jest firma Betafence.

Bliżej natury w centrum miasta

Połączenie podstawowej funkcji gabionów z ich bliskim naturze charakterem doskonale sprawdza się także Parku przy Bażantarni w Warszawie, który jest ostoją dla mieszkańców stolicy, znużonych szybkim tempem życia w dużej aglomeracji miejskiej.

Kosze gabionowe firmy Betafence zostały tu wykorzystane jako zabezpieczenie skarpy, nad którą rozciąga się kładka dla spacerowiczów. Konstrukcja gabionowa z trzech rzędów koszy gabionowych wypełnionych kostką granitową nie tylko zapobiega osuwaniu się ziemi, ale także stanowi efektowny element krajobrazu parku.

Udomowione gabiony

Gabiony ze względu na swój dekoracyjny charakter, pojawiają się coraz bliżej człowieka i z powodzeniem wykorzystywane są w jego bezpośrednim otoczeniu. Konstrukcje gabionowe na osiedlu Bażantów w Katowicach stanowią jego niezwykłą ozdobę, a także zapewniają mieszkańcom poczucie prywatności. Osiedle zostało częściowo wygrodzone ścianami gabionowymi, wypełnionymi dekoracyjnym kamieniem. Konstrukcje gabionowe dobrze komponują się z zieloną architekturą osiedla, a także z niskimi budynkami wielorodzinnymi, których nowoczesny dizajn przełamany jest drewnianymi, nawiązującymi do natury, elementami elewacji.

Ogrodzenie z koszy gabionowych wypełnionych kamieniem, poza główną funkcją dekoracyjną, pozwala w pewnym stopniu wytłumić dźwięki dochodzące z ruchliwych ulic w pobliżu osiedla, zapewniając mieszkańcom spokój i dając wytchnienie od zgiełku miasta.