Na jakich warunkach zatrudnia się pracowników tymczasowych?

Na jakich warunkach zatrudnia się pracowników tymczasowych?

Czym jest praca tymczasowa?

Praca tymczasowa jest zajęciem polegającym na wykonywaniu na rzecz danego użytkownika zadań mających charakter sezonowy, okresowy, doraźny lub takich, których terminowe wykonanie przez pracowników zatrudnionych przez pracodawcę użytkownika nie byłoby możliwe, bądź zadania te leżą w zakresie obowiązków nieobecnego pracownika zatrudnionego przez użytkownika.

Pracownicy tymczasowi zatrudniani są przez agencję pracy tymczasowej, na podstawie umów cywilnoprawnych, do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz pracodawcy użytkownika. W takim stosunku pracy biorą udział trzy strony - agencja pracy tymczasowej, pracownik tymczasowy oraz pracodawca użytkownik. Pracownik tymczasowy jest zatrudniany przez agencję w celu wykonania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika. Z agencją pracy tymczasowej umowę o „leasing pracowniczy” zawiera również pracodawca użytkownik.

Uwarunkowania prawne

Zatrudnienie tymczasowe nie pozwala na angażowanie przez pracodawców swoich pracowników, nawet jeśli mieliby oni wykonywać inny rodzaj pracy niż ta stale wykonywana u pracodawcy. Nie ma możliwości zatrudniania pracowników tymczasowych do realizacji prac szczególnie niebezpiecznych lub pracy na stanowisku, na którym zatrudniony jest już pracownik, ale nie wykonuje on swoich obowiązków z uwagi na udział w akcji strajkowej.

Pracodawca użytkownik ponadto nie może skorzystać z usług pracownika tymczasowego na stanowisku, na którym w ciągu ostatnich 3 miesięcy zatrudniony był inny pracownik i rozwiązano z nim stosunek pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Pracodawca użytkownik podpisując umowę o „wypożyczenie” pracowników agencji pracy tymczasowej, musi podpisać porozumienie, w którym zawrze informacje o:

• rodzaju pracy, jaka ma być wykonywana przez pracownika tymczasowego,

• wymaganych kwalifikacjach koniecznych do wykonywania pracy, która ma być powierzona pracownikowi tymczasowemu,

• przewidywanym okresie wykonywania pracy tymczasowej, nie dłuższym niż 18 miesięcy w ciągu 36 kolejnych miesięcy,

• wymiarze czasu pracy pracownika tymczasowego,

• miejscu wykonywania pracy tymczasowej.

Więcej o tymczasowym zatrudnieniu znajdziesz tutaj http://kanone.pl/artykul,24.html