Kąpiel w wannie - balsam dla duszy
Kto kąpie się w wannie, oczekuje odprężenia, regeneracji sił, „oczyszczenia głowy". Kąpiel w wannie to odskocznia od stresu dnia codziennego, nadzieja na oczyszczenie psychiczne, odzyskanie kondycji emocjonalnej. Wanna wybierana jest zazwyczaj po południu. Popołudniowa kąpiel odpręża i nastraja do wieczornego odpoczynku. Osoba biorąca kąpiel celebruje „spowolnienie czasu", czynności przygotowania do kąpieli oraz sam odprężający stan zanurzenia ciała w wodzie. Nie chce żeby jej w tym przeszkadzać. W wannie czujemy się bowiem nie tylko całkowicie „rozebrani" fizycznie, ale i „nadzy" mentalnie. „Stan nieważkości", odczuwany po zanurzeniu się w ciepłej wodzie, jest odbierany jako roztopienie granic ciała. W tym momencie pojawiają się sny na jawie, odczuwamy swobodny przepływ myśli, czas pozornie stoi w miejscu.
Okazuje się przy tym, że z wanny dużo chętniej korzystają kobiety. Podawane przez nie motywy kąpieli to: odprężenie po stresującej pracy, odpoczynek po wysiłku sportowym lub też zapobieganie nadchodzącemu przeziębieniu. Mężczyźni w większości uznają „miękki" stan odprężenia w wannie za niemęski i z tego powodu preferują prysznic.
Prysznic to raczej decyzja racjonalna - korzystamy z niego dla pielęgnacji i higieny ciała. Prysznic pozwala na pozbycie się porannego rozleniwienia oraz przygotowuje do wzmożonego wysiłku w ciągu dnia.