Krótki poradnik zdrowego snu
Wielu lekarzy podkreśla, że bez zdrowego snu nie ma zdrowego, długiego życia. Obok odżywiania i trybu życia nocny wypoczynek jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na dobre samopoczucie i witalność. Nie jest ważne przy tym, jak długo się śpi – każdy człowiek wysypia się inaczej. Jednemu wystarczy 5 godzin snu, aby czuć się wypoczętym, inny spędzi w łóżku 8 godzin i przez cały dzień myśli o dodatkowej drzemce. Dla zdrowia największe znaczenie ma jakość snu – lepiej spać 5 godzin w ciszy, przewietrzonym pomieszczeniu i w przytulnej pościeli niż 8 godzin w hałasie i na niewygodnym materacu.
Aby sen był zdrowy, dawał nam wypoczynek i uwalniał od codziennego stresu, wystarczy spełnić kilka podstawowych warunków. Sypialnia powinna być ciepła, ale nie przegrzana. Przed udaniem się na spoczynek warto przewietrzyć pokój. Latem można spać przy uchylonym oknie, zimą powinno się przykręcać kaloryfery, ponieważ suche powietrze wysusza błonę śluzową dróg oddechowych. W pomieszczeniu można także ustawić nawilżacz powietrza lub położyć na kaloryfer mokry ręcznik. Przed snem nie powinno się jeść ciężkostrawnych posiłków, pełen żołądek utrudnia zaśnięcie. Lepiej w ogóle unikać spożywania posiłków tuż przed pójściem do łóżka. Osoby mające problemy z zasypianiem powinny odbywać wieczorami pewne określone rytuały, np.: gorący natrysk, relaksująca kąpiel w wodzie z dodatkiem olejków eterycznych, delikatny masaż, spokojna muzyka na pewno pozwolą się wyciszyć i pomogą zasnąć.
Na jakość nocnego wypoczynku ogromny wpływ ma także łóżko. Wygodny, ale twardy materac, najlepiej wypełniony pianką, antyalergiczne kołdry i poduszki z czystej żywej wełny lub hypoalergicznego policottonu (mieszkanka bawełny i poliestru) są gwarantami mocnego snu.