Wanna z hydromasażem Kaldewei - na chłodne, zimowe wieczory
Na zlecenie firmy Kaldewei prestiżowy, Instytut Reinhold przygotował, badanie preferencji konsumenckich w zakresie korzystania z wanny z hydromasażem. Badanie zostało wykonane na reprezentatywnej grupie kobiet i mężczyzn.
Badanie wykazało, że hydromasaż postrzegany jest jako coś zdecydowanie bardziej wyrafinowanego niż normalna kąpiel w wannie. Respondenci określali go przede wszystkim jako szczególnie skuteczną formę odprężenia i regeneracji. Wizyta w wannie z bąbelkami jest opisywana jako krótki urlop od codzienności, w czasie którego można pozbyć się stresu i napięcia. Znacznie bardziej niż w przypadku normalnej kąpieli jest przy tym podkreślany efekt „spowolnienia czasu" oraz odczuwanie odprężającego stanu zanurzenia ciała w wodzie. Praktyczny aspekt utrzymania higieny ciała nie odgrywa przy tym dla miłośników hydromasażu prawie żadnej roli - nikt nie kąpie się w wannie z hydromasażem po to, żeby się umyć.
Badanie wykazało też, że można wyróżnić, co najmniej, 3 formy kąpieli w wannie z hydromasażem: kąpiel jako doskonała forma medytacji, jako prysznic na leżąco oraz kąpiel - okazja do bliskości we dwoje.
Medytacja w wannie z bąbelkami to stan podobny do transu, głębokiego wyciszenia, który jest uzyskiwany dzięki drganiom wody, które dają wrażenie unoszenia się ciała w bulgocącej wodzie. W ten sposób jeszcze bardziej niż w przypadku zwykłej kąpieli zacierają się granice ciała. „Stan nieważkości", odczuwany w tej sytuacji, jest odbierany jako roztopienie granic ciała. W tym momencie pojawiają się sny na jawie, odczuwamy swobodny przepływ myśli, czas pozornie stoi w miejscu. Nie wszyscy czują się dobrze w tym „miękkim" stanie odprężenia w wannie.
Grupa, dla której wanna z hydromasażem jest jak branie prysznica na leżąco, to ludzie poszukujący formy pośredniej pomiędzy kąpielą w wannie, a prysznicem. W pozycji leżącej w wannie można się lepiej odprężyć niż pod prysznicem, a z drugiej strony bulgocąca stale woda utrzymuje w stanie uwagi i zabezpiecza przed zapadnięciem się w stan miękkiego rozleniwienia, czego większość miłośników prysznica nie lubi.
Trzecia grupa, to ludzie traktujący kąpiel z bąbelkami jako doskonałą okazję do bliskości z partnerem. Drgająca, ciepła woda działa na nich pobudzająco, sprzyja bliskości, ułatwia przełamywanie barier.
Hydromasaż według respondentów zdecydowanie różni się od klasycznej kąpieli w wannie. Jest opisywany jako aktywne przeżycie, które jest świadomie wykorzystywane do tego, żeby otrzymywać nowe, kreatywne impulsy. Masujące strumienie wody oraz bąbelki powietrza i wody przemiennie powodują to odprężenie i uspokojenie, to pobudzenie. Po kąpieli z hydromasażem czujemy się zrelaksowani oraz całkowicie odrodzeni fizycznie, wypoczęci i gotowi do nowych wyzwań. Korzystanie z wanny z hydromasażem nie powoduje więc tak głębokich procesów psychologicznych, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnej kąpieli w wannie. Jako ważna motywacja do kąpieli w wannie z hydromasażem podawane jest ponadto zapobieganie nadchodzącemu przeziębieniu, co przy zbliżającej się zimie wydaje się szczególnie ważne.