Szósta edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach odbędzie się w dniach 7-9 maja br. To czas wyjątkowy. 9 maja obchodzony jest Dzień Europy, mija też dziesięć lat od największego w historii rozszerzenia Unii Europejskiej o dziesięć państw, w tym kraje Europy Centralnej i republiki nadbałtyckie. To także ważny czas ze względu na aktualne wydarzenia i nowe okoliczności, w jakich znalazła się Polska, Europa, świat.
– Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach to debata o najważniejszych gospodarczych kwestiach. Stanowi forum wymiany opinii i wpływa na ich kształtowanie. Mówimy o tematach ważnych dla przedsiębiorców mikro, małych, średnich i dużych firm, problemach i wyzwaniach miast, regionów, kraju, a także euroregionów, Unii Europejskiej, wreszcie globalnych wyzwaniach i wybranych miejscach szczególnie istotnych dla polskiego biznesu jak Afryka czy Chiny. Kongres jest platformą debaty dla Europy Centralnej o coraz większym zasięgu oddziaływania – mówi Wojciech Kuśpik, inicjator EEC, prezes Grupy PTWP.
Już za 40 dni w stolicy Górnego Śląska spotkają się czołowi politycy i przedsiębiorcy, decydenci mający wpływ na życie gospodarcze i społeczne, przedstawiciele świata nauki i praktycy biznesu z całego globu, eksperci, doradcy, charyzmatyczni wizjonerzy.
Udział w Europejskim Kongresie Gospodarczym 2014 w Katowicach zapowiedzieli m.in.: Fatima Haram Acyl, komisarz ds. handlu i przemysłu w Komisji Unii Afrykańskiej (African Union Commission), Zdeněk Bakala, wiceprezes, dyrektor New World Resources (NWR), współzałożyciel BXR Group, Essossimna Legzim-Balouki, minister handlu i promocji sektora prywatnego Togo, Elżbieta Bieńkowska, wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju RP, Ignacio Garcia Bercero, główny negocjator transatlantyckiego partnerstwa z ramienia UE, Miftah Ismail, asystent specjalny premiera Pakistanu, prezes Board of Investment, Pakistan, Khurram Dastgir Khan, minister handlu Pakistanu, Włodzimierz Karpiński, minister skarbu państwa RP, Mari Kiviniemi, premier Finlandii w latach 2010-2011, Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego RP, Jan Kulczyk, przewodniczący rady nadzorczej Kulczyk Investments, wiceprzewodniczący Rady Dyrektorów CEEP, Lacy Swing, dyrektor generalny Międzynarodowej Organizacja ds. Migracji, ambasador Stanów Zjednoczonych oraz Lech Wałęsa, prezydent RP w latach 1990-1995.
Na zaproszenie Jerzego Buzka, posła do Parlamentu Europejskiego, byłego przewodniczącego PE i premiera RP, Honorowego Przewodniczącego Rady Patronackiej EEC, gośćmi Kongresu będą m.in.: László Andor, komisarz UE ds. zatrudnienia, spraw społecznych i integracji oraz Johannes Hahn, komisarz UE ds. polityki regionalnej. Staraniem Janusza Piechocińskiego, wicepremiera, ministra gospodarki RP w kongresowych debatach udział wezmą ministrowie gospodarek krajów Europy Centralnej.
- Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) jest porozumieniem handlowym negocjowanym aktualnie między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi. To właśnie na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach główny negocjator ze strony UE weźmie udział w spotkaniach i debatach z przedstawicielami biznesu i polityki. Prawdopodobnie będzie obecny także główny negocjator ze strony USA – dodaje Wojciech Kuśpik.
Tematami kluczowych sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2014 w Katowicach będzie też bilans dziesięciolecia i aktualne dylematy rozwojowe Unii Europejskiej. Wśród omawianych zagadnień znajdą się: reindustrializacja (kontynuacja debaty rozpoczętej na konferencji „Polityka przemysłowa Unii Europejskiej – gospodarczy Trójkąt Weimarski”, Kraków, 6-7 lutego br.), innowacyjność, usuwanie barier wolnego rynku i inne potencjalne narzędzia ożywienia gospodarczego, a także przyszłość energetyki w Europie w kontekście założeń polityki klimatycznej i globalnych zmian w sektorze energii i jej nośników.
Europejską odpowiedź na spowolnienie gospodarcze formułuje także to, co związane z nową perspektywą finansową Unii i jej priorytetowymi celami politycznymi. Wewnętrzną unijną debatę na dziesięciolecie rozszerzenia na Europejskim Kongresie Gospodarczym 2014 w Katowicach uzupełni problematyka migracji i zmian na unijnym rynku pracy.
Europejski Kongres Gospodarczy 2014 w Katowicach to także debaty i sesje poświęcone takim dziedzinom gospodarki i życia publicznego jak: finanse, energetyka i paliwa, górnictwo i hutnictwo, samorządność i polityka regionalna, infrastruktura, transport i logistyka, budownictwo i nieruchomości oraz rynek spożywczy i rynek zdrowia.
Wśród najważniejszych wydarzeń towarzyszących Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2014 w Katowicach wymienić należy: III Forum Współpracy Gospodarczej Unia Europejska-Chiny, II Forum Współpracy Gospodarczej Afryka-Europa Centralna oraz I Forum Współpracy Gospodarczej Pakistan-Europa Centralna, a także wręczenie nagród w konkursach Top Inwestycje Komunalne i Top Inwestycje w Przestrzeni Miejskiej 2014.
Już 8 kwietnia 2014 r. w Katowicach, z udziałem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, odbędzie się konferencja wprowadzająca do Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2014 – „Polska droga do gospodarki niskoemisyjnej”.
Na Europejskim Kongresie Gospodarczym 2014 w Katowicach obecni będą przedstawiciele największych polskich firm (m.in. Grupa Azoty, Enea, Lotos, Jastrzębska Spółka Węglowa, Orlen, PGE, PKP, TAURON) oraz globalnych marek (np. Alstom, ArcelorMittal, ING, Kapsch, Microsoft, Orange, Siemens).
***
Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC) w Katowicach to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem sześciu tysięcy gości z Polski, Europy, świata. W blisko 100 sesjach bierze co roku udział kilkuset panelistów, komisarze unijni, premierzy i przedstawiciele rządów państw europejskich, prezesi największych firm, naukowcy i praktycy, decydenci, mający realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne.
W opiniotwórczym gronie, w formie otwartej debaty publicznej, prowadzone są rozmowy o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju Europy.
Europejski Kongres Gospodarczy został uznany za forum jednej z najbardziej reprezentatywnych dyskusji o przyszłości Europy. Tezy wystąpień najważniejszych uczestników są często cytowane i szeroko komentowane.
Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 roku, jest Grupa PTWP SA.