Odejść z pracy i zachować dobre relacje – to możliwe
Świat jest mały, powiedzenie to jest bardzo prawdziwe również w kwestiach zawodowych. Kręgi zawodowe, w których funkcjonujemy, zazębiają się ze sobą, a tego typu informacje szybko się rozchodzą. Może się okazać, że opinia o Tobie wyprzedzi Ciebie samego w nowej pracy. Eksperci monsterpolska.pl radzą, jak przejść przez ten proces i ochronić swoją reputację.
Rozmowa sam na sam
Jeśli zdecydowałeś się na nowe wyzwanie zawodowe, to pierwszą przeszkodą na Twojej drodze będzie powiedzenie o tym szefowi. Jeśli nie lubisz konfrontacji, wysłanie e-maila z informacją, że odchodzisz może wydawać się kuszące. Postaw się jednak na miejscu swojego przełożonego i pomyśl, jak sam byś zareagował na tak przekazaną informację. Otwarta rozmowa w cztery oczy, jeszcze zanim podzielisz się wiadomością ze współpracownikami, będzie dowodem na to, że szanujesz firmę i swojego managera – podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.
Emocje pod kontrolą
Jeśli myślisz o daniu ujścia swojej frustracji, przeanalizuj to w szerszej perspektywie i zastanów się, co może z tego wyniknąć. Może chwilowa satysfakcja, ale prawda jest taka, że nigdy nie wiesz, kogo spotkasz na swojej drodze zawodowej. Twój znienawidzony szef jutro może okazać się potencjalnym klientem. Dlatego lepiej swoje żale i pretensje zachować dla siebie. Osoby, które są w stanie utrzymać dobre relacje z byłymi pracodawcami, otrzymują dobre referencje, możliwość ponownego zatrudnienia w swojej startej firmie, lepsze perspektywy zawodowe oraz dobre kontakty, które mogą zaowocować w przyszłości – dodaje Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.
Doceń aktualnego pracodawcę
Każdy z nas chciałby, aby taka rozmowa trwała najkrócej jak to możliwe. Jednak w takiej sytuacji szef zasługuje na wyjaśnienie Twojej decyzji. Bądź optymistą i powiedz co zawdzięczasz firmie i swojemu szefowi. Podziękuj za szansę, jaką Ci dano i podkreśl, ile się nauczyłeś. Grzecznie wyjaśnij, dlaczego odchodzisz – skup się raczej na korzyściach z nowej pracy, a nie na rzeczach, które przeszkadzały Ci w obecnej firmie. Poinformuj szefa, kiedy dokładnie chcesz odejść. Zadbaj o to, aby mieć to wszystko na piśmie – radzi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.
Nie obniżaj standardów
Ustal, jaki okres wypowiedzenia Cię obowiązuje. Prawdopodobnie w tym czasie będziesz mniej zaangażowany w codzienną pracę zespołu. Pamiętaj, że to nic osobistego. To część procesu przekazania Twoich obowiązków, a nie powód, abyś mniej się angażował w pracę. Powinieneś pracować tak, jakbyś chciał zostać pracownikiem miesiąca. Obniżenie swoich standardów etycznych na ostatniej prostej, może spowodować, że lata ciężkiej pracy pójdą na marne i pozostawisz po sobie negatywne wrażenie. To z kolei może wrócić do Ciebie przyszłości w nieoczekiwanym momencie – dodaje Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.
Zadbaj o referencje i kontakty
Na koniec zadbaj o to, żeby pozostać w kontakcie z osobami, które poznałeś w pracy i swoimi mentorami, nie tylko z przyjaciółmi. Postaraj się uzyskać zgodę kogoś z firmy, aby w przyszłości udzielił Ci referencji.
Zrób listę osób, które mogą się okazać pomocne w Twoim dalszym życiu zawodowym i upewnij się, że w mailu pożegnalnym pozostawisz swoje namiary. Wyjście na wspólnego pożegnalnego drinka może być dobrym pomysłem, ale uważaj, aby nie powiedzieć lub zrobić czegoś, czego będziesz potem żałować. Jeśli zostaniesz poproszony o powiedzenie kilku słów do całego zespołu na pożegnanie, krótkie dziękuję będzie wystarczające, szczególnie, jeśli wcześniej porozmawiasz z każda osobą, której chciałbyś podziękować w specjalny sposób.